Mano Negra i Manu Chao

Czyli dyskusje o strefowych zespołach.

Mano Negra i Manu Chao

Postprzez Edytah » 18 sty 2011, o 20:09

Manu Chao i Mano Negra

Manu Chao, a właściwie José-Manuel Thomas Arthur Chao, to kompozytor i wykonawca muzyki folk, reggae i SKA sięgającej korzeniami do muzyki latynoskiej. Urodził się w 1961 roku, w rodzinie hiszpańskich republikanów, mieszkających w Paryżu. Jest on muzykiem związanym ze światową lewicą, a w szczególności z Zapatystowską Armią Wyzwolenia Narodowego. Symbol ruchu, czerwona pięcioramienna gwiazda na czarnym tle, pojawia się na okładkach wielu jego albumów.

Mano Negra
Na początku lat 80. Manu założył Joint de Culasse - kapelę, tworzącą pod wpływem muzyki R&B i punk. Wkrótce zespół zmienił nazwę na Hot Pants i włączył trochę latynoskiego brzmienia do swoich utworów. Na rynku ukazał się ich album "Loco Mosquito". Wkrótce z Hot Pants wyłoniła się grupa Mano Negra. Zespół stał się najbardziej popularną kapelą hippisowsko-folkową we Francji. Chao był liderem, wokalistą, autorem tekstów i kompozytorem.
Debiutancka płyta Mano Negra to "Patchanka" - mikstura flamenco, rapu, rocka i punka. Z niej pochodził pierwszy duży przebój Mano Negry - "Mala Vida". Sukces albumu zakończył się podpisaniem kontraktu z wytwórnią płytową Virgin, dla której grupa nagrała drugi krążek "Puta's Fever".
W 1991 roku pojawił się trzeci album - "King Of Bongo". W 1992 grupa odbyła trasę koncertową "Cargo Tour" po portach Ameryki Południowej, dając koncerty na scenie mieszczącej się na statku. Trzy lata później grupa nagrała swoją ostatnią płytę "Casa Babylon".

Manu Chao
W 1998 roku Manu Chao wydał swój pierwszy, solowy album "Clandestino". Krążek zawierał mieszankę rocka, ska, reggae i wszelkich odmian muzyki latynoskiej. W tle pojawiły się audycje radiowe i fragmenty ścieżki dźwiękowej najgorszych seriali telewizyjnych. Płyta zawierała utwory przede wszystkim w języku hiszpańskim, ale także po angielsku, francusku i portugalsku. Wśród nich znalazł się wielki hit "Bongo Bongo" - nowa wersja piosenki "King of Bongo" z repertuaru Mano Negra
W latach 2001-2002, Manu - wraz ze swym zespołem Radio Bemba Sound System - koncertował na niemal całym świecie. Na podstawie zapisu występu, który odbył się we wrześniu 2001 roku w sali Grande Halle de la Villette w Paryżu, powstał album zatytułowany "Radio Bemba Sound System (Live)". W roku 2004 ukazał się pierwszy album Manu, nagrany w całości po francusku - płyta "Sibérie m'était contéee". Piosenki tam prezentowane w znacznym stopniu nawiązują do Paryża i życia w tym mieście.

miłością do Manu zaraził mnie mój wychowawca - pożyczył mi ich płyty i pokazał koncert "Radio Bemba...", co spowodowało, że pokochałam Manu momentalnie. niesamowita energia i moc, po prostu jeden wielki pozytyw =)
Edytah
Prawa Łapa Wilczura
Prawa Łapa Wilczura

Postprzez » 18 sty 2011, o 20:09

Powrót do Muzyka grana w Strefie