Hajdamaky

Czyli dyskusje o strefowych zespołach.

Hajdamaky

Postprzez Przemek » 6 maja 2012, o 20:45

Гайдамаки

Obrazek


Ukraiński zespół grający mieszankę ska, reggae, rocka, dubu i tradycyjnej muzyki ukraińskiej. Sami nazywają siebie "Ukrainian Dub Machine", a muzykę, którą grają, "Hucuł-Punk", "Karpatian-Ska" i "Kozak Rock". Zespół powstał w 1991 roku pod nazwą Aktus i bardzo szybko zdobył popularność na undergroundowej scenie Kijowa. W 1993 roku do zespołu dołączył wokalista Ołeksandr Jarmoła oraz w 1997 roku akordeonista Iwan Leno, obaj wywodzący się ze sceny folkowej. W 2001 roku zespół podpisał kontrakt z EMI Records i zmienił nazwę na nawiązującą do osiemnastowiecznych Hajdamaków.

Zespół aktywnie koncertuje na Ukrainie, w Polsce, Niemczech, Austrii, Danii, Holandii, Czechach, Słowacji, Portugalii, Hiszpanii, Estonii, Szwecji, Szwajcarii i Norwegii. Powiązań z naszym krajem mają dużo więcej niż same koncerty, zaczynając od Polaków w składzie, a kończąc na oficjalnej stronie internetowej w języku polskim.

4 czerwca 2009 nakładem Agory ukazała sie płyta-książka współnego projeku Voo Voo i Haydamaky. Album składał się z dziesięciu premierowych utworów autorstwa muzyków. W lutym 2010 roku wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku folk/muzyka świata oraz nagrodę "Wirtualne Gęśle". Płyta otrzymała status "Złotej". Również w 2009 roku ukazała sie płyta polskiego zespołu heavy metalowego Rootwater, na której członkowie Haydamaków gościnnie wystąpili w utworze Haydamaka.

29 stycznia 2012 roku z zespołem Voo Voo wystąpili na otwarciu Stadionu Narodowego w Warszawie. 14 lutego 2012 r. zespół całkowicie zmienił skład. W marcu nagrali z zespołem Pudelsi piosenkę z okazji Euro 2012 pt. Halo Euro.

Obecny skład zespołu prezentuje się następująco:
Ołeksandr Jarmoła - wokal, sopilka (fujarka), teksty
Dymitr Motyzok - akordeon
Dima Kisznir - perkusja
Piotr „Dziki” Chancewicz - gitara
Tomasz „Sooloo” Solnica – gitara basowa

Propozycje muzyczne:
Кохання
Маланка
Мені здається

Oficjalna strona - http://www.haydamaky.com/
Oficjalna polska strona - http://www.haydamaky.pl/
Przemek
Wyznawca Wilczura
Wyznawca Wilczura
 
Posty: 20
Dołączył(a): 4 maja 2012, o 23:22
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez » 6 maja 2012, o 20:45

 

Powrót do Muzyka grana w Strefie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron