Leningrad

Czyli dyskusje o strefowych zespołach.

Leningrad

Postprzez Sowa » 31 paź 2010, o 10:37

Leningrad. Po raz pierwszy usłyszałam o nim w Strefie (no co ty?) ładne parę lat temu, polubiłam od pierwszych brzmień. Na swój własny, domowy użytek określiłam go sobie jako "rosyjska wersja Kultu", głównie przez silną ekipę w sekcji dętej i ten punkowy, brudny charakter utworów.

Leningrad to zespół pochodzący z Sankt-Petersburga (stąd też wzięła się nazwa), powstały w 1997 r. Skład - piętnastu chłopa, grających na czym się da (saksofon, trąbka, gitary...) i robiących dużo zamieszania. Lider grupy to Siergiej Sznurow, zwany Sznurem. Muzykę jaką grają można by określić jako rock z elementami punka i ska - utwory są bardzo skoczne i pozytywne, choć zdarzają się też momenty jakby trochę bardziej melancholijne. Teksty, z tego co udało mi się wyłapać, oscylują wokół trzech głównych tematów: alkoholu, kobiet i ogólnie pojętej zabawy. No cóż, może jakiejś wybitnej głębi w tym nie ma (choć są wyjątki, polecam utwór Мне Бы В Небо albo przepiękną Свобода), ale na pewno dobrze się przy tym skacze/ pije/ śmieje/ śpiewa, co kto woli. Uwaga, zawiera brzydkie wyrazy! Dzięki tekstom Leningradu wzbogaciłam swój zasób rosyjskiego słownictwa o dość długą listę przekleństw. Tego nie nauczą was w szkole.

A teraz ważna informacja - zespół NIE ISTNIEJE. Ostatni koncert zagrali w warszawskiej Stodole, 17 stycznia 2009 r., gdzie Sznur demonstracyjnie roztrzaskał swoją bałałajkę. Leningrad skurczył się do ilości kilku osób i nadal gra pod nazwą Rubl. Sznur tłumaczył rozwiązanie poprzedniego zespołu i stworzenie nowego tym, że zawsze chciał grać czysty rock, bez domieszek typu ska. Rubl jest rzeczywiście typowo rockowy.

O Leningradzie można by długo opowiadać, zapraszam więc pozostałych fanów (z pewnością jest ich sporo wśród słuchaczy Strefy) do dzielenia się wrażeniami. :wink:
Jakby komuś było mało Sowy, to więcej jej zaczyna być tu: http://sowa90.blogspot.com/
Sowa
Moderator
Moderator

Postprzez » 31 paź 2010, o 10:37

Powrót do Muzyka grana w Strefie