Książki

Dyskusje na temat strefowej braci.

Książki

Postprzez Exbitz » 15 lis 2010, o 16:11

Jak zauważyłem, tego tematu jeszcze na naszym forum nie ma. Postanowiłem naprawić ten błąd w trybie natychmiastowym, tworząc ów temat. Możecie wypowiadać się tutaj, jakie gatunki/pisarzy lubicie, co aktualnie czytacie, etc., etc...
Exbitz
Administrator/Yylläpitäjä

Postprzez » 15 lis 2010, o 16:11

Postprzez Renia » 15 lis 2010, o 16:57

Powiem tak - nie znoszę książek typu harlequin i im podobnych, ociekających sentymentalną miłością. Nie przepadam za kryminałami. Poza tym chyba wszystko jest dla mnie "czytliwe". Pratchetta mogłabym czytać godzinami, zwłaszcza w sesji, bo wtedy świat Pratchetta wydaje mi się być bardziej normalny od mojego. Lubię książki, w których nie wszystko jest oczywiste, w których jest jakiś mistycyzm, mroczne klimaty, oraz autorów, którzy piszą z humorem. Często sięgam po Kinga, lubię Whartona, Pilcha... Ale zazwyczaj błądzenie między półkami mojej "wsiowej" biblioteki wygląda tak: "o, co to? tego jeszcze nie czytałam... i tego też nie... o tym słyszałam... a to mogłabym jeszcze raz przeczytać...".

Edit: Ten i kilka kolejnych postów zostało przeniesione z wątku "Napisz coś o sobie". Dla porządku i jasności. Sowa
Renia
Przodownik Strefy
Przodownik Strefy

Postprzez Exbitz » 15 lis 2010, o 18:07

Ja z kolei mam zamiłowanie do fantastyki, zarówno polskich autorów, jak tej zagranicznej, tudzież klasyki. Ostatnio zainteresowałem się Kingiem i uważam że każda jego książka jest świetna (przynajmniej wśród trzech pierwszych, aktualnie czytam "Lśnienie"), wcześniej zaliczyłem Trylogię Husycką Sapkowskiego (i sagę wiedźmińską, a jakże). O Władcy Pierścieni chyba nawet nie muszę mówić :)
A Pratchetta czytałem jedynie "Nację". Właściwie nie wiem jaki gatunek literacki on prezentuje, "Nacja" miała coś wspólnego z fantastykę, choć bardziej chyba z książką przygodową....
Więc jeżeli ktoś mógłby coś więcej na jego temat powiedzieć, byłbym wdzięczny.
Exbitz

Postprzez eRZet » 25 lis 2010, o 10:50

a ja pozwolę sobie na krótka wypowiedź nt Kinga: nędzne popłuczyny po Lovecrafcie (mistrzu horroru) i Dicku (przynajmniej jego opowiadania). nie jestem znawcą tego autora, ale to, co czytałem do tej pory było mało oryginalne :roll:
"Reality is sometimes stranger than fiction
Whatever happens in my dreams
I know it can't be worse than this
So I prefer to sleep"
eRZet
menedżer ds. marketingu
menedżer ds. marketingu

Postprzez Edytah » 25 lis 2010, o 15:39

Lovecraft nie jest dla mnie mistrzem horroru (nie przepadam za jego opowiadaniami o Cthulhu, bo nie lubię takiej fantastyki), tak samo jak nie jest nim King, ale to właśnie jego książki spośród wszystkich pisarzy tworzących w klimatach grozy, czyta mi się najlepiej.
Edytah
Prawa Łapa Wilczura
Prawa Łapa Wilczura

Postprzez Exbitz » 2 gru 2010, o 16:47

Które ksiązki Kinga czytałaś ?
Co do przewidywalności... Coś w tym jest. Takie "Miasteczko Salem". Z góry wiadomo było (oczywiście od pewnych stron) jak to wszystko się zakończy), z kolei "Carrie" była prawie nieprzewidywalna, a takie "Lśnienie" tym bardziej. :twisted:
Takie moje skromne zdanie w tym temacie.
Exbitz

Postprzez Renia » 1 sty 2011, o 22:34

Nie czytałam "Lśnienia", jeszcze nie wpadło w moje łapki. "Miasteczko Salem" było pierwszą książką Kinga, którą przeczytałam, i muszę przyznać, że bardzo mi się podobało. "Carrie" wydaje mi się, że czytałam, chociaż teraz jakoś treści nie kojarzę. Czy bohaterką jest młoda dziewczyna, która niszczy miasto? (Że tak pozwolę sobie streścić to w jednym zdaniu. :)) Czytałam jeszcze "Misery", opowiadania "Wszystko jest względne", "Zieloną milę", "Buick 8", "Mroczną połowę", "Christine" (ale pewności brak, myli mi się z "Carrie"), "Łowcę snów", "Uciekiniera". Od kilku miesięcy stoi na półce "Cztery pory roku", ale czasu brak na czytanie dla przyjemności, nad czym niesamowicie ubolewam... "Carrie" na pewno czytałam, przypomniała mi się okładka książki, a na oglądaniu okładki nigdy nie kończę, więc i z treścią się zapoznałam, co do tego nie mam wątpliwości. Co jest tematem "Christine"?
Renia
Przodownik Strefy
Przodownik Strefy

Postprzez Renia » 1 sty 2011, o 22:38

A co to była za książka, w której przybysze z obcej planety lądują gdzieś w lesie?... Czy jakoś tak... Mam wrażenie, że czytałam jeszcze "Szkieletową załogę" i "To", ale póki co nie kojarzę treści.
Renia
Przodownik Strefy
Przodownik Strefy

Re: Książki

Postprzez eRZet » 9 lut 2011, o 08:59

ksionżek czytam dużo i uważam że dobre som bardzo. oto co czytam czensto:

- H.P. Lovecraft (mistrz opowiadań grozy, bez niego nie byłoby Kingów ani innych takich - co z kolei byłoby pozytywne :twisted: )
- Phillip K. Dick (jedyne S-F, które nie tylko lubię, ale jest absolutnie genialne, zwłaszcza opowiadania z lat 50., kiedy Dick nie miał jeszcze przećpanego mózgu, a pisał bardziej pokręcone rzeczy niż w latach 70.)
- Umberto Eco (powieści; jeden z nielicznych żyjących pisarzy, których cenię)
- Terry Pratchett (humor humor i jeszcze raz humor; niestety, polskie tłumaczenia są takie sobie)
- Anne Rice (cały cykl Kroniki wampirów; uwielbiam kontrast między rozważaniami o sztuce, filozofii, Bogu i ludzkim życiu a na przykład Lestatem jarającym się krwią... ekhm, miesięczną jakiejś laski)
- Laurell K. Hamilton (cykl o Anicie Blake, animatorce, egzekutorce wampirów i nekromantce; dla akcji i totalnego odmóżdżenia, ale książki pani Hamilton ewoluują :D )
- Norman Davies (wiadomo)
- różni autorzy piszący o II wojnie i totalitaryzmach (np. Alan Bullock, Anne Applebaum, Catherine Merridale itd)
- różne książki historyczne (starożytność, zwłaszcza Cesarstwo rzymskie, średniowiecze i dalej wybiórczo)
- z konieczności - współczesna polityka międzynarodowa
- George Orwell (zarówno powieści, jak i eseje, a ostatnio Dzienniki wojenne; jedyny autor, u którego używanie słów: burżuazja, proletariat i działania antyrewolucyjne mnie nie rażą :lol: )
- Biblia (niestety, jakiś czas temu utknąłem na 400którejś stronie i nie mam siły na więcej)
- czasami (bom humanista :lol: ) takie poważne książki (popularno)naukowe, o czarnych dziurach, białych karłach, czasie itd (np. Gamow, Hawking)
"Reality is sometimes stranger than fiction
Whatever happens in my dreams
I know it can't be worse than this
So I prefer to sleep"
eRZet
menedżer ds. marketingu
menedżer ds. marketingu

Re: Książki

Postprzez Edytah » 10 lut 2011, o 14:52

Książki uwielbiam. I to bez dwóch zdań.

Co do gatunku – zdecydowanie thrillery. I horrory. Nie pogardzę też dobrym kryminałem ;) I lubię przeczytać książkę, która doprowadzi mnie do łez wzruszenia.

Co do ulubionych pisarzy - na pierwszym miejscu bez dwóch zdań Katarzyna Grochola. Dlaczego? Bo jej książki są po prostu piękne.
Następnie King. Lubię jego książki. Czasami są one do przesady komiczne i nielogiczne, ale i tak przyjemnie mi się go czyta.
Lubię też Harlana Cobena. Jego książki czyta mi się szybko i przyjemnie.
Do śmiechu doprowadzają mnie książki Joanny Chmielewskiej. Jej styl pisania jest po prostu fantastyczny.

Co do aktualnie czytanej książki - "Potop" (od dwóch tygodni czytam okładkę ;)).

To by było na tyle.
Dziękuję, dobranoc.
Edytah
Prawa Łapa Wilczura
Prawa Łapa Wilczura

Postprzez » 10 lut 2011, o 14:52

Następna strona

Powrót do Słuchacze