(przy)Błędy językowe

Dyskusje na temat strefowej braci.

(przy)Błędy językowe

Postprzez eRZet » 13 mar 2011, o 12:02

Wątek dedykowany wiadomo-komu :)
Twórca nie ukrywa, iż pragnie zwiększyć sympatię, jaką ma zaszczyt być darzony przez łaskawie nam panującą Panią Moderator :)

Czy zwracacie uwagę na błędy językowe, jakie popełniają inni? Czy denerwują was? A jeśli tak, to które z nich uważacie za najgorsze? [Sowa może pominąć dwa pierwsze pytania]

Mnie od niedawna najbardziej wkurza używanie niewłaściwego zaimka wskazującego z rzeczownikami rodzaju żeńskiego w bierniku. Dla tych, którzy nie mają szczęścia być Sową podam przykłady:

Pożycz mi TĄ książkę. Jadłem TĄ zupę.

Brrrrr, obrzydliwe!
"Reality is sometimes stranger than fiction
Whatever happens in my dreams
I know it can't be worse than this
So I prefer to sleep"
eRZet
menedżer ds. marketingu
menedżer ds. marketingu

Postprzez » 13 mar 2011, o 12:02

Re: (przy)Błędy językowe

Postprzez Exbitz » 13 mar 2011, o 12:55

Mnie najbardziej irytują błędy ortograficzne, ale jako że na forum nie ma analfabetów, powodów do irytacji mam mało.
Druga rzecz - pisanie posta po postem. Postarajcie się tego nie robić. Zaśmieca to niepotrzebnie tematy,a przecież użycie opcji 'Edytuj' daje praktycznie to samo.
Tyle ode mnie, czekam na wypowiedź Pani Moderator :roll:
Exbitz
Administrator/Yylläpitäjä

Postprzez Edytah » 15 mar 2011, o 20:11

mnie irytuje używanie pseudo-czasownika 'przyszłem' i wszystkich form pokrewnych tego wyrazu (stosowanych niestety jeszcze dość często przez facetów) oraz sformułowanie 'tutaj pisze..." zamiast 'tutaj jest napisane...".
ohyda.
Edytah
Prawa Łapa Wilczura
Prawa Łapa Wilczura

Postprzez Sowa » 28 mar 2011, o 17:18

A mnie irytują osoby, które zwracają uwagę na dwa, trzy błędy językowe, bo tylko ich są świadome, i chamsko poprawiają wszystkich wokół. A wierzcie mi, że są gorsze przybłędy niż "tu pisze".

Ale do rzeczy. Obiecałam wyjaśnić, dlaczego mówi się "poplamić T-shirt", a nie "poplamić T-shirta". Tłumaczyłam wam, że mówimy poplamić kogo? co? (biernik), a nie kogo? czego? (dopełniacz). Zastanowiłam się jednak nad tym jeszcze raz i doszłam do wniosku, że to jest bardziej kwestia rodzaju, a nie przypadka.

Muszę zacząć od początku. W języku polskim wyróżniamy 5 rodzajów gramatycznych - żeński, nijaki, męskoosobowy, męskożywotny i męskonieżywotny. Nie ma jednego rodzaju męskiego, bo każdy z tych trzech, nazwijmy to, "podrodzajów" odmienia się inaczej. Wszystkie wyrazy przynależące do rodzaju męskoosobowego (student, lekarz, gość) oraz męskożywotnego (lis, gołąb, borowik) przyjmują w bierniku liczby pojedynczej końcówkę -a: kogo? co? (widzę) student-a, lekarz-a, gości-a, lis-a, gołębi-a, borowik-a. Jednak rzeczownik T-shirt, podobnie jak np. krawat, stół, jest rodzaju męskonieżywotnego, a więc biernik liczby pojedynczej ma końcówkę zerową: kogo? co? (widzę, poplamiłem) T-shirt-ø, krawat-ø, stół-ø. (Ten znaczek na końcu to tak zwane zero morfologiczne, w normalnym zapisie graficznym będzie oczywiście po prostu T-shirt, krawat, stół).

Mam nadzieję, że to jest w miarę logiczne i zrozumiałe. Ale jakby co, to pytajcie.
Jakby komuś było mało Sowy, to więcej jej zaczyna być tu: http://sowa90.blogspot.com/
Sowa
Moderator
Moderator

Postprzez eRZet » 28 mar 2011, o 18:42

Sowa napisał(a):A mnie irytują osoby, które zwracają uwagę na dwa, trzy błędy językowe, bo tylko ich są świadome, i chamsko poprawiają wszystkich wokół.

Jedno zdanie, a wykosiła wszystkich tutaj :o

Sama jesteś zero morfologiczne. Pojechałaś tak, że teraz będę musiał to wszystko powoli przeanalizować :x

EDIT: No a teraz tak poważnie. Jak się ma rodzaj mięskożywotny i mięskonieżywotny do mięskoosobowego i niemięskoosobowego? Bo mnie tak uczyli i teraz nie wiem, czy to błąd. Rozumiem, że męskożywotny ma szerszy zakres niż męskoosobowy, ale czy w ogóle jest sens wyodrębniać ludzi? Czy są jakieś reguły, które tylko do nich się odnoszą?

Ale chyba rozumiem. Pobrudzić talerz, ubłocić rower, a nie talerza i rowera :lol:
Jako że to ja popełniłem ten błąd to pozostaje mi ukorzyć się i powędrować do Canossy na kolanach.
Na swoją obronę mam tyle, że ten t-shirt to takie głupie słowo i wcale nie brzmi jak talerz albo rower.
No i oczywiście szacun, bo ja w ogóle jestem kiepski w teorii...
"Reality is sometimes stranger than fiction
Whatever happens in my dreams
I know it can't be worse than this
So I prefer to sleep"
eRZet
menedżer ds. marketingu
menedżer ds. marketingu

Postprzez Sowa » 30 mar 2011, o 17:51

No właśnie, ubłocić (o zgrozo) rowera, poplamić T-shirta - to mi się zawsze kojarzy z "Mam pomysła!" Ferdka Kiepskiego.

Ech, przepraszam właśnie za to teoretyzowanie, ale to był jedyny sposób, żeby wyjaśnić, o co mi chodzi. Kiedy będę miała czas, żeby spokojnie usiąść nad podręcznikiem Strutyńskiego, to się jeszcze o tych rodzajach wypowiem. A jak na razie to ślęczę nad gramatyką, ale historyczną, uff...
Jakby komuś było mało Sowy, to więcej jej zaczyna być tu: http://sowa90.blogspot.com/
Sowa
Moderator
Moderator

Postprzez Renia » 9 maja 2011, o 21:38

Jak Ci się podoba podręcznik Strutyńskiego? Profesor, który prowadził gramatykę współczesnego języka polskiego na moim roku, raczył wyrażać się o nim z lekką ironią, mówiąc: "geniusz Strutyński". ;) Ale przed egzaminem i tak do książki tego "geniusza" trzeba było zajrzeć... ;)
Renia
Przodownik Strefy
Przodownik Strefy

Postprzez Sowa » 10 maja 2011, o 06:44

Gramatyka Strutyńskiego - moja Biblia. Sięgałam do niej przez trzy semestry nauki gramatyki opisowej, przed egzaminem przeczytałam jeszcze raz od deski do deski, po czym egzamin zdałam na 5. :D Zdezelowała mi się trochę ta książka z powodu częstotliwości korzystania z niej, ale to chyba dobrze o mnie świadczy.
Sowa
Moderator
Moderator

Postprzez Renia » 10 maja 2011, o 19:11

To bardzo dobrze o Tobie świadczy. Gratuluję tak wspaniałej oceny z egzaminu, należała Ci się! :) Z mojej oceny, 4+, wywnioskować można, że nie romansowałam ze Strutyńskim zbyt intensywnie. :D
Renia
Przodownik Strefy
Przodownik Strefy

Postprzez Exbitz » 14 maja 2011, o 12:24

Muszę zacząć od początku. W języku polskim wyróżniamy 5 rodzajów gramatycznych - żeński, nijaki, męskoosobowy, męskożywotny i męskonieżywotny. Nie ma jednego rodzaju męskiego, bo każdy z tych trzech, nazwijmy to, "podrodzajów" odmienia się inaczej. Wszystkie wyrazy przynależące do rodzaju męskoosobowego (student, lekarz, gość) oraz męskożywotnego (lis, gołąb, borowik) przyjmują w bierniku liczby pojedynczej końcówkę -a: kogo? co? (widzę) student-a, lekarz-a, gości-a, lis-a, gołębi-a, borowik-a. Jednak rzeczownik T-shirt, podobnie jak np. krawat, stół, jest rodzaju męskonieżywotnego, a więc biernik liczby pojedynczej ma końcówkę zerową: kogo? co? (widzę, poplamiłem) T-shirt-ø, krawat-ø, stół-ø. (Ten znaczek na końcu to tak zwane zero morfologiczne, w normalnym zapisie graficznym będzie oczywiście po prostu T-shirt, krawat, stół).

Mam nadzieję, że to jest w miarę logiczne i zrozumiałe. Ale jakby co, to pytajcie.

Jako że w poniedziałek jadę na drugi w tym roku szkolnym konkurs ortograficzny do pewnego odległego gimnazjum, myślę, że tego typu wiedza teoretyczna z całą pewnością mi się przyda - zazwyczaj wiem, jak się pisze, sęk w tym, iż nie znam zasad, więc z mojej spontaniczności niekiedy wynikają pewne przybłędy; jednak z niekłamaną dumą i z wdzięcznością do Pani Moderator, stwierdzam, że jest ich coraz mniej.
Exbitz

Postprzez » 14 maja 2011, o 12:24

Następna strona

Powrót do Słuchacze